PRODUCENT

Unia Europejska

Blog

Czy kombajnowy zbiór malin i borówek opłaca się?

W Polsce ¾ produkcji malin trafia do przemysłu. Przetwórnie zaczynają interesować się borówką. W tej sytuacji szansą na utrzymanie produkcji owoców do przetwórstwa jest zbiór kombajnowy. Przy niskich cenach i braku ludzi to jedyny sposób na zebranie owoców i utrzymanie działalności. Czy to się opłaca?

Coraz trudniej znaleźć pracowników do zbioru owoców. Nasz towar trafia do przetwórni, a cena na rynku owoców jest niestabilna. W tej sytuacji zbiór mechaniczny jest jedyną alternatywą. Może uzupełnić zbiór ręczny lub też całkowicie go zastąpić.

Kombajn KAREN przeznaczony jest do zbioru borówki, maliny czy jagody kamczackiej. Od kilku lat z powodzeniem pracuje na plantacjach w Polsce i za granicą. W tym roku zorganizowaliśmy pokazy pracy maszyny gdzie rolnicy mogli ocenić:

  • pracę maszyny,
  • dostosowanie swojej plantacji,
  • jakość owoców po zbiorze.

Lekka konstrukcja – wysoka wydajność

Zaczepiany do ciągnika kombajn KAREN posiada dwa pionowe otrząsacze z głowicą o regulowanej amplitudzie. Lekka konstrukcja i szerokie opony pozwalają pracować prawie w każdych warunkach. Wyprofilowane łuski dokładnie i szybko uszczelniają przestrzeń wokół pędów, chroniąc je przed uszkodzeniem. Palce otrząsające oraz przenośniki wykonane są ze specjalnego tworzywa. Zebrane owoce są wysokiej jakości, dobrze oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń. W opinii użytkowników kombajn nie wpływa negatywnie na późniejsze owocowanie.

Delikatny dla krzewów i owoców

Pionowe otrząsacze i układ palców otrząsających zapewniają skutecznie otrząsanie owoców już przy delikatnych drganiach otrząsaczy. Kombajn posiada szeroki zakres regulacji. Pozwala to zbierać jedynie dojrzałe owoce lub wszystkie na raz.  Owoce po oczyszczeniu przechodzą przez transporter selekcyjny i trafiają do skrzynek na pomoście roboczym. Na tym etapie można również przebrać owoce. W zależności od fazy zbioru, od ich dojrzałości i odmiany można uzyskać owoc deserowy. Na platformie w strefie sortowania jest miejsce dla obsługi i osoby wymieniającej skrzynki. Platformę roboczą można powiększyć.

Zaczepiany czy samojezdny wady i zalety

KAREN pracuje z ciągnikami sadowniczymi o mocy min 68 KM. Wybierając ciągnik, decydujemy o takich parametrach jak np. zużycie paliwa. Ma to znaczenie właśnie teraz, kiedy ceny paliw idą w górę. KAREN to ekonomiczne rozwiązanie dla polskich producentów malin czy borówek. Najczęściej są to małe i średnie plantacje. Tam zbiór kombajnowy stanowi uzupełnienie zbioru ręcznego. Są też inne korzyści.

  • Znacznie niższa cena kombajnu zaczepianego, a efektywność zbioru porównywalna.
  • Kombajny zaczepiane łatwiej transportować pomiędzy plantacjami.
  • Nie występuje problem awarii układu jezdnego czy silnika. Może to unieruchomić maszynę na długi czas.
  • Ciągnik z klimatyzowaną kabiną poprawia komfort pracy operatora kombajnu, co jest dodatkowym bonusem.

Najlepsze warunki do zbioru malin i borówki

Budowa kombajnu umożliwia wydajną pracę na plantacjach o rozstawie rzędów już od 2,5 m. Uprawa może być prowadzona na:

  • płasko,
  • zagonach,
  • podporach w kształcie litery T
  • bez podpór.

Maszyna jest podnoszona na kolumnach kół. Pozwala to nisko prowadzić kombajnu podczas zbioru. Możliwa jest również praca na dużych pochyłościach i pokonywanie przeszkód terenowych. Kombajn z kołami skrętnymi  potrzebuje 6 m uwroci. Wąskie prowadzenie rzędu od podłoża do wysokości 45 cm maksymalnie podnosi skuteczność systemu uszczelniającego. Straty owoców są prawie całkowicie wyeliminowane.

Czy kombajnowy zbiór się opłaca?

W Polsce ¾ produkcji malin trafia do przemysłu. Przetwórnie zaczęły interesować się borówką. W tej sytuacji szansą na utrzymanie produkcji owoców do przetwórstwa jest zbiór kombajnowy.

U jednego z naszych klientów w sezonie 2021 zebrano kombajnem 50 ton owoców. Plantacja ma powierzchnię 36 ha. Towar sprzedano na przemysł w cenie 0,8-1,2 EUR z kg. Kombajn obsługiwały 4 osoby. Zamiast 400 osób na plantacji pracowało 230 osób. Koszt zakupu maszyny może zwrócić się już w tym sezonie.

Na kilku hektarowej plantacji malin o wydajność 8-10 ton/h, przy cenach skupu 2021, kombajn zwróciłby się już po pierwszym sezonie. W kolejnych latach przy niższych cenach i braku ludzi będzie to jedyna możliwość zebrania owoców i utrzymania działalności. Czy to się opłaci? Na to pytanie każdy musie sami sobie odpowiedzieć.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, czy Twoja plantacja jest odpowiednia do zbioru maszynowego skontaktuj się z nami.Wybierz odpowiednie rozwiązanie.

 

FOLDERY DO POBRANIA

POBIERZ

NEWSLETTER