PRODUCENT

Unia Europejska

Blog

Przedsezonowy przegląd siewnika do warzyw

Właściwa obsługa posezonowa i  konserwacja siewnika do warzyw ma ogromny wpływ na to, jak będzie on pracował w kolejnych sezonach. Przed rozpoczęciem każdego sezonu warto zrobić solidny przegląd i w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości skontaktować się z naszym działem serwisu.

Po zakończeniu sezonu siewnik pneumatyczny MAX PNEUMATIC należy odpowiednio zabezpieczyć.

  • Przede wszystkim trzeba wymontować tarcze wysiewające i później przechowywać je w pozycji pionowej.
  • Maszynę oczyszczamy z wszelkich zanieczyszczeń i usuwamy ewentualną rdzę.
  • Powierzchnie pozbawione powłoki lakierniczej malujemy farbą podkładową i nawierzchniową.
  • Należy przeprowadzić smarowanie wszystkich mechanizmów i części wymagających tej czynności.

Sam siewnik powinien być przechowywany w pomieszczeniach zamkniętych takich jak wiaty, magazyny czy hale.

Na co zwrócić uwagę przygotowując siewnik do sezonu?

  • Sprawdź stan instalacji pneumatycznej
  • Zrób przegląd sprężarki
  • Przejrzyj sekcje wysiewające
  • Sprawdź zużycie redlic
  • Zrób przegląd instalacji elektronicznej
  • Sprawdź połączenia śrubowe
  • Zrób przegląd ogumienia
  • Wyczyść i nasmaruj łańcuchy

Sprawdzenie siewnika przed sezonem jest bardzo ważne jeśli kupiłeś sprzęt z drugiej ręki. Tylko nasz serwis oceni stopień zużycia maszyny i zaproponuje rozwiązania, które pozwolą na na bezawaryjną pracę przez kolejne sezony.

Przegląd instalacji pneumatycznej

Prawidłowo działająca instalacja pneumatyczna to podstawa w siewnikach pneumatycznych. Ważną sprawą zapewniającą prawidłową pracę siewnika jest utrzymanie szczelności wszystkich przewodów i zachowanie właściwych parametrów pracy.

Zatkane lub uszkodzone przewody wpływają na prawidłową pracę sekcji wysiewających. Należy sprawdzić czy nie ma widocznych uszkodzeń, pęknięć czy przetarć.

W przypadku uszkodzenia przewodu należy wymienić go na nowy. Przewody można nabyć w sklepach z elementami pneumatyki lub u producenta siewnika (najkorzystniej zamawiać w sklepie internetowym).

Wszystkie przewody sprężonego powietrza „cienkie” łączone są na zaciski wtykowe. Te połączenia również należy sprawdzić.

Obsługa i konserwacja sprężarki

Aby utrzymać sprężarkę w dobrym stanie zalecane jest wykonywanie okresowej jej konserwacji.

 Po 300 godzinach pracy należy:

  • wymienić wkład filtru powietrza (lub raz na 2 lata),
  • wymienić olej w sprężarce (lub po zakończeniu sezonu albo przed jego rozpoczęciem),
  • dokonać kontroli drożności odpowietrzenia sprężarki (udrożnić otwór znajdujący się w pokrywce z tyłu korpusu – przy stwierdzonym braku przedmuchu).

Filtr powietrza wyposażony jest we wskaźnik zanieczyszczenia, który sygnalizuje niedrożność układu – czerwony zakres. W takim przypadku należy odkręcić pokrywę filtra (przeciwnie do wskazówek zegara) i przedmuchać wkład filtra. Po zmontowaniu należy wcisnąć przycisk znajdujący się na wskaźniku zanieczyszczenia

 

Przegląd sekcji wysiewającej

Bardzo ważne jest utrzymanie czystości aparatu wysiewającego, gdyż wszelkie zabrudzenia w pasowanych ze sobą elementach, mogą je usztywniać i powodować rozszczelnienie układu lub zatarcia.

Podstawowymi elementami w aparacie wysiewającym, decydującymi o dokładności wysiewu są zgarniaki nadmiaru nasion. Jeśli w czasie sezonu zauważyłeś, że sekcje nierówno sieją, jedna wysiewa więcej lub mniej nasion to należy sprawdzić ustawienie zgarniaków jak również drożność przewodu przedmuchu. Przyczyną może być również mechaniczne uszkodzenie aparatu wysiewającego i uszkodzenie lub zużycie zgarniaków. W takim przypadku zalecamy przegląd w naszym zakładzie oraz wymianę zużytych elementów roboczych. Nie warto czekać do wiosny, tylko już dziś skontaktować się z naszym serwisem. Decydując się na przegląd maszyny w okresie zimowym zyskujesz spokój w czasie sezonu.

 

Elementy wymienne w redlicach

Redlice wykonywane są dla wysiewu jednorzędowego oraz dwurzędowego. Redlicach dwurzędowych płytki żłobiące są elementem wymiennym. W zależności od warunków glebowych oraz intensywności użytkowania płytki mogą się stopniowo zużywać. To ważny element sekcji wysiewającej odpowiadający za właściwe umieszczenie nasiona w ziemi, dlatego nie warto zwlekać z wymianą, jeśli jest taka konieczność.

 

Instalacja elektroniczna z licznikiem obrotów tarczy wysiewającej

Instalację elektroniczną należy utrzymywać w czystości, a szczególnie styki przewodów elektrycznych. Należy też pamiętać o wymienianiu baterii w komputerku.

Komputerek zasilany jest własną baterią typ CR2032 o wymiarach 20×3,5mm i napięciu 3V. Zgodnie z zaleceniami producenta baterie należy wymieniać co 2 lata lub gdy wyświetlane cyfry są mało widoczne.

Ponieważ komputerek traci pamięć przy każdym zaniku zasilania, a więc w przypadku wymiany baterii lub przy mocnych wstrząsach, należy go ponownie zaprogramować.

Komputerek może pracować w przedziale temperatur 0÷60˚C. Po zakończeniu sezonu siewnego komputerki należy wymontować i przechowywać w suchym miejscu.

Pamiętaj, aby przeglądu siewnika nie odkładać na ostatnią chwilę. W trakcie trwania sezonu czas oczekiwania na serwis i części zamienne może ulec wydłużeniu, dlatego nie warto czekać.

Jeśli potrzebujesz konsultacji z naszym serwisem – to jesteśmy do Twojej dyspozycji. Nasz sklep prowadzi wysyłkową i stacjonarną sprzedaż części zamiennych.

Pokazy pracy

Przypominamy, że jak co roku prowadzimy w sezonie pokazy pracy maszyn. Szukasz odpowiedniego siewnika dla Twojego gospodarstwa? Z nami sprawdzisz, czy rozwiązania które proponujemy są dopasowane do Twoich potrzeb.

Siewnik Max Pneumatic

Na naszym blogu znajdziesz więcej artykułów poświęconych obsłudze siewnika do warzyw, relacji z pokazów pracy, czy prezentacji samej maszyny. Zapraszamy do lektury oraz do kontaktu z naszym sewrisem i działem sprzedaży.

  1. Jak zapewnić sobie optymalne wschody warzyw – presentacja siewnika MAX PNEUMATIC 
  2. Intensywna uprawa warzyw
  3. Regulacje w siewniku Max Pneumatic
  4. Co wyróżna siewniki MAX Pneumatic

Na naszym kanale na YT jest również materiał filmowy dotyczący przygotowania siewnika do pracy.

FOLDERY DO POBRANIA

POBIERZ

NEWSLETTER