PRODUCENT

Unia Europejska

Blog

Sezon borówkowy 2022 – podsumowanie

 

Sezon borówkowy 2022 powoli dobiega końca, więc przyszedł czas na podsumowanie naszych tegorocznych działań.

Pokazy zbioru

Firma WEREMCZUK kolejny sezon z rzędu oferowała swoim klientom pokazy zbioru borówki na ich plantacjach. Osoby zainteresowane mogły zgłosić się do Doradców, a my za darmo zbieraliśmy borówkę na ich polu. Dzięki takiemu działaniu klient mógł przetestować kombajn KAREN i zobaczyć, jak działa maszyna. Co ważne, plantacja nie musiała być przygotowana pod zbiór mechaniczny. Warunkiem była jedynie szerokość między rządkami umożliwiająca wjazd ciągnika z kombajnem. Pokazy prowadziliśmy zarówno na plantacjach przystosowanych do zbioru mechanicznego, gdzie klienci zbierali owoce przemysłowe, jak i na tych prowadzony w sposób niedostosowany do zbioru kombajnowego, gdzie klienci ręcznie zbierali owoce deserowe. W obu przypadkach zbiór maszynowy był efektywny, jednak efektywność była większa na plantacjach prowadzonych w odpowiedni sposób. Dzięki doświadczeniu, które zdobyli klienci podczas zbioru, mogą teraz podjąć decyzję o dalszych losach swojej plantacji. Część z nich zdecydowała się na przycięcie roślin i zakup kombajnu, aby usprawnić zbiór owoców. Wielokrotnie klienci zainteresowanie zbiorem mechanicznym argumentowali brakiem chętnych do pracy przy zbiorze ręcznym.

 

Kombajn WEREMCZUK

Kombajn do zbioru borówki KAREN

 

Mechaniczny zbiór borówki

Zbiór borówki kombajnem KAREN podczas pokazów

 

Sortowanie borówki

Kombajn KAREN podczas pracy

 

Dwa pionowe otrząsacze

Zespół otrząsający owoce z krzewów

Kombajn KAREN

Podczas pokazów główną rolę odgrywał całorzędowy, zaczepiany do ciągnika kombajn KAREN. Wyposażony jest w dwa pionowe otrząsacze z plastikowymi palcami otrząsającymi. Taki zestaw gwarantuje najwyższą jakość zebranego owocu — głowice otrząsaczy mają regulowaną amplitudę drgań, a plastikowe palce wykonane z tworzywa nie uszkadzają owoców na krzakach. Dzięki temu zbiór może być prowadzony niezależnie od fazy dojrzałości owocu — odpowiednie ustawienie drgań umożliwia bardzo delikatne otrząsanie w celu zbioru jedynie dojrzałych owoców. Kombajn wyposażony jest również w łuski uszczelniające, które dokładnie dopasowują się do kształtu krzewów, co minimalizuje straty. Otrząśnięte owoce przenoszone są transporterami  wzdłużnymi do tylnej części kombajnu, gdzie znajdują się skrzynki. Zanim jednak zebrane owoce trafią do skrzynek, istnieje możliwość selekcji w strefie do sortowania umieszczonej na pomoście roboczym. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo wysoką jakość finalnego zbioru. Do obsługi kombajnu wymagane jest 4 osoby oraz operator ciągnika. 

Jaka jest przyszłość rynku borówkowego?

Obecnie niektórzy plantatorzy nie są jeszcze przekonani do zbioru mechanicznego. Jednak, przy obecnej kondycji rynku, dla wielu staje się on koniecznością. Obserwujemy teraz znaczący spadek liczby osób chętnych do zbioru ręcznego. Powoduje to otwarcie rynku przetwórczego — znaczna część borówki zbieranej na plantacjach w 2022 roku sprzedawana była na rynek przemysłowy. Zbiór mechaniczny może więc uzupełnić zbiór ręczny — pierwsze dwa zbiory w sezonie mogą być prowadzone ręcznie i sprzedawane jako owoc deserowy, pozostałe owoce mogą być zbierane maszynowo i sprzedawane „na przemysł”. Zapewni to maksymalny zysk z plantacji, ponieważ żadne owoce nie zostaną zmarnowane. Ułatwi to też znalezienie osób chętnych do pracy. Zbierając owoc deserowy sprzedawany po wyższej cenie, pracownikowi można zapłacić proporcjonalnie więcej. Jednak w przypadku spadku ceny owocu związanej z nasyceniem rynku bądź też zmiany fazy zbioru, zbiór ręczny można zastąpić zbiorem maszynowym. Zbiór kombajnowy może odbywać się również w przypadku złej pogody — deszcz dodatkowo zniechęca pracowników do zbioru ręcznego oraz może uszkodzić owoce. Przy kilkukrotnym zbiorze jednej plantacji z wykorzystaniem kombajnu, koszt jego zakupu może zwrócić się już w ciągu 1-2 sezonów.

W obliczu rosnących cen, na zakup kombajnu warto zdecydować się jeszcze w tym roku. Terminy dostaw kombajnów KAREN produkowanych przez firmę Weremczuk planowane są przed rozpoczęciem kolejnego sezonu borówkowego. Dzięki temu możesz przygotować się do sezonu borówkowego, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze. To sprawi, że Twój sezon borówkowy 2023 będzie jeszcze efektywniejszy i bardziej zyskowny. Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z naszymi Doradcami — chętnie wyjaśnią nurtujące Cię kwestie i rozwieją Twoje obawy! Zapraszamy również do wzięcia udziału w następnej edycji pokazów. Kto wie, może to Twoją plantację zbierzemy następną…

 

FOLDERY DO POBRANIA

POBIERZ

NEWSLETTER